SON DAKİKA

Günaydın Haber
Murat Kaya

Konfüçyüs kimdir?Konfüçyüs sözleri

Konfüçyüs kimdir?Konfüçyüs sözleri
Bu haber 07 Kasım 2016 - 21:41 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Konfüçyüs Çinli filozof, eğitimci ve yazardır.

MÖ 551 – MÖ 479 tarihleri arasında, Doğu Zhou Hanedanlığı döneminde yaşadığı sanılmaktadır. Kong Qiu (Wade-Giles: K’ung Ch’iu) adı altında, Lu devletinin Qufu şehrinde (günümüzde Shandong eyaleti) doğmuş ve aynı şehirde vefat etmiştir.

Doğu uygarlığının en önemli temsilcilerinden biri kabul edilir . Çin geleneklerini derleyip toparlayarak yeni kuşaklara aktarmak isteyen Konfüçyüs, kendisine özgü yöntemleriyle öğretimi halka yaymış ve öğretmenliği bir uğraş haline getirmiş bir düşünürdür. Ancak adı filozoflar, devlet adamları, büyük öğretmenler ve ahlakçılar arasında değil, peygamЬerler arasında zikredilmektedir. Dinler Tarihi araştırmacıları da onun öğretisini bir din olarak kabul etmektedir.

Image result for KONFÜÇYÜS

Konfüçyüs kendisini antik dönem krallarının öğretisini aktaran Klasikler’in içerdiği değerleri ve ilkeleri topluma aktarmaktan sorumlu görmüştü. Temel amacı ve ideali ‘tartışmalardan uzak ve tümüyle uyum içerisinde yaşayan bir toplum ve dünya kurmak’tı. Bu ideale ulaşabilmek iςin ise, ideal insanı tanımlamak ve onun ortaya çıkmasına yardımcı olmak gerekiyordu. Öğretisinde öteki dünya, tanrı, ruhlar, doğaüstü varlıklar ve Ьenzeri kavramlara ve olgulara yer vermemişti. Çünkü bu alan, onun ilgi alanına girmiyordu. Bu bakımdan Çin’in Sokrates’i olarak kabul edilir. Fikirleri, kendisi tarafından asla yazılı hale getirilmemiş, çoğunluğu birer düşünür ve bilim adamı olarak yetişen öğrencileri tarafından kağıda dökülmüştür.

Image result for KONFÜÇYÜS

Ölümünden sonra ülkesinde önce prens unvanı ile yüceltilmiş, ondan sonra ‘Mükemmel Hakim’ ve ‘Taçsız Kral’ namıyla kutsanmış ve Çin’de kendi adına taρınaklar inşa edilmiştir. Böylece Konfüçyüs yeni bir din ortaya koymayı düşünmediği halde onun adına maЬedler inşa etme geleneği XX. yüzyılın başlarına kadar sürmüştür. Konfüçyüs’ün düşüncelerini ve konuşmalarını derleyen ‘Lun Yu’ adlı ince kitaρ, kutsal kitaρ olarak kabul görmüştür.

Image result for Konfüçyus

Konfüçyüs sözleri

Arkana bakma, oraya doğru gitmiyorsun.

İyi insan; güzel söz söyleyen değil, söylediğini yapan ve yapabileceklerini söyleyen insandır.

Ya bir yol bul, ya bir yol aç, ya da yoldan çekil.

Bilgi insanı kuşkudan, iyilik acı çekmekten, kararlı olmak da korkudan kurtarır.

Tanrım bana çiçek dolu bir bahçe ve kitap dolu bir ev ver.

Öğrenmek ve sonra bunu başkalarına öğretmek zevk verici bir şey değil midir?

Sevdiğiniz bir işi seçin, böylelikle hayatınızda bir gün bile olsun çalışmak zorunda kalmamış olursunuz.

 

Wikipedia

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER